دسته بندی های مجله

مجله پزشکی طب تولید

مجله پزشکی طب تولید

 • تجهیزات پزشکی که باید در خانه داشته باشید
  تجهیزات پزشکی که باید در خانه داشته باشید
  36 بازدید پسندیدن

  یکی از درس‌هایی که کرونا به همه ما یاد داد، اینست که نمی‌توانید اجازه دهید برای حفظ سلامتی خود، 100٪ به دیگران وابسته باشید. شما باید بتوانید علاوه بر معاینه توسط پزشک، در خانه برخی فاکتورهای مربوط به سلامتی خود را بررسی کرده و به درمان خود در خانه ادامه دهید.

  Read More
 • آشنایی با دستگاه اسگالش شستشوی بینی و مزایای آن
  آشنایی با دستگاه اسگالش شستشوی بینی و مزایای آن
  51 بازدید پسندیدن

  شستشوی بینی روشی ایمن و آسان برای شستشوی سینوس‌ها است که می‌تواند علائم مربوط به عفونت سینوسی، آلرژی، سرماخوردگی یا سایر بیماری‌های دستگاه تنفسی فوقانی را کاهش دهد. اگر می‌خواهید شستشوی بینی را امتحان کنید، دستگاه اسگالش گزینه عالی برای این منظور است.

  Read More
 • BMI چیست و چه تفاوتی برای مردان و زنان دارد؟
  BMI چیست و چه تفاوتی برای مردان و زنان دارد؟
  46 بازدید پسندیدن

  BMI (Body mass index) مقیاسی است که متخصصین تغذیه برای تخمین میزان چربی بدن از آن استفاده می‌کنند. این عدد که با استفاده از اندازه‌های قد و وزن شما به دست می‌آید، به متخصص کمک می‌کند عوامل خطر اضافه وزن و شرایط سلامت عمومی شما را ارزیابی نماید. 

  Read More
 • دستگاه بخور سرد چیست و استفاده از آن چه فایده‌ای دارد؟
  دستگاه بخور سرد چیست و استفاده از آن چه فایده‌ای دارد؟
  29 بازدید پسندیدن

  شاید فکر کنید هوای خشک ضرر زیادی برای شما ندارد، اما می‌تواند به طور قابل توجهی بر راحتی تنفس و سلامت روزانه شما تأثیر بگذارد. رطوبت کم در خانه بر رطوبت غشاهای مخاطی و پوست شما تأثیر می‌گذارد. این خشکی می‌تواند باعث شود دچار خونریزی در بینی، خشکی چشم، خارش پوست و سایر علائم ناخوشایند شوید. دستگاه بخور سرد می‌تواند با بالا بردن سطح رطوبت در هوا به کاهش این علائم کمک کند. 

  Read More
 • تجهیزات مورد نیاز مطب پزشک عمومی چیست؟
  تجهیزات مورد نیاز مطب پزشک عمومی چیست؟
  34 بازدید پسندیدن

  پزشکان عمومی با معاینه اولیه بیماران و بررسی سطحی شرایط جسمانی او، تلاش می‌کنند بیماری او را تشخیص داده و مناسب‌ترین درمان را برای او تجویز می‌کنند یا اینکه او را برای بررسی بیشتر به متخصص معرفی نمایند. این متخصصان از ابزارهای مختلفی برای انجام وظایف خود استفاده می‌کنند.

  Read More
 • چگونه از تب سنج دیجیتال استفاده کنیم؟
  چگونه از تب سنج دیجیتال استفاده کنیم؟
  40 بازدید پسندیدن

  تب سنج‌هایی که برای اندازه گیری دمای بدن استفاده می‌شوند بر اساس طراحی متفاوت هستند. دما را می‌توان از طریق دهان (اورال)، مقعد (رکتال)، پیشانی (گیجگاهی)، زیر بغل (آگزیلاری)، گوش (تمپانیک) و یا از راه دور (مادون قرمز) اندازه گیری کرد. برای اطمینان از اندازه‌گیری دقیق دمای بدن، مهم است که بدانید از کدام تب‌سنج استفاده کنید.

  Read More
 • با شستشوی گوش و روش‌های آن آشنا شوید
  با شستشوی گوش و روش‌های آن آشنا شوید
  20 بازدید پسندیدن

  شستشوی گوش یک روش معمولی است که برای حذف جرم اضافی یا سرومن و مواد خارجی از گوش استفاده می‌شود. گوش به طور طبیعی جرم ترشح می‌کند تا از آن محافظت نماید و آن را روغن کاری کند. این ماده همچنین برای جلوگیری از ورود زباله‌ها و جلوگیری از رشد باکتری‌ها در گوش تولید می‌شود. در شرایط عادی، بدن میزان جرم گوش را تحت کنترل ‌دارد. با این حال، جرم گوش بیش از حد یا سفت شده می‌تواند باعث انسداد آن و در نتیجه درد، زنگ زدن در گوش یا از دست دادن موقت شنوایی شود. 

  Read More
 • آبسلانگ چیست و چند نوع دارد؟
  آبسلانگ چیست و چند نوع دارد؟
  9 بازدید پسندیدن

  اغلب ساده‌ترین راه‌حل‌ها می‌توانند مفیدترین باشند؛ این امر به‌ویژه در مورد آبسلانگ صادق است. این قطعات تخت و چوبی با لبه‌های گرد خود که شبیه به چوب بستنی هستند، به عنوان وسایل معاینه گوش و حلق و بینی شناخته می‌شوند و در زمینه پزشکی، دندانپزشکی و حتی طیف وسیعی از کاربردهای صنعتی، صنایع دستی و غیره به صورت گسترده مورد استفاده قرار می‌گیرند. با این حال، مهمترین کاربرد آنها در پزشکی و معاینه حلق است.

  Read More
 • نمره چشم چیست؟
  نمره چشم چیست؟
  14 بازدید پسندیدن

  نمره چشم یا همان دقت بینایی به وضوح دید شما در یک فاصله معین اشاره دارد. اپتومتریست‌ها و چشم پزشکان این فاصله استاندارد را 6 متر در نظر گرفته‌اند و پس از معاینه چشم با روشی مخصوص، این نمره به صورت عدد کسری بیان می‌کنند. 

  Read More
 • نمره چشم چگونه تعیین می‌شود؟
  نمره چشم چگونه تعیین می‌شود؟
  18 بازدید پسندیدن

  نمره چشم شماره‌ای است که به وسیله روش‌های متفاوتی به دست می‌آید و میزان وضوح دید شما را مشخص می‌کند، به گونه‌ای که میزان استاندارد آن برای یک فرد عادی 20/20 است. یعنی شما باید بتوانید جزئیات را در فاصله 20 فوتی یا 6 متری مانند یک انسان عادی ببینید. 

  Read More
 • آشنایی با انواع بیماری‌های پوستی
  آشنایی با انواع بیماری‌های پوستی
  14 بازدید پسندیدن

  بیماری‌های پوستی شرایطی هستند که پوست شما را تحت تأثیر قرار می‌دهند. این بیماری‌ها ممکن است باعث بثورات، التهاب، خارش یا سایر تغییرات پوستی شوند. ممکن است برخی از بیماری‌های پوستی ریشه ژنتیکی داشته باشند، در حالی که سبک زندگی نیز می‌تواند باعث بروز برخی دیگر از آنها شود. انواع بیماری‌های پوستی با استفاده از داروها، کرم‌ها یا پمادها یا تغییر شیوه زندگی درمان خواهند شد.

  Read More
 • چگونه قد خود را به تنهایی در خانه اندازه گیری کنیم؟ +3 روش استاندارد
  چگونه قد خود را به تنهایی در خانه اندازه گیری کنیم؟ +3 روش استاندارد
  247 بازدید پسندیدن

  اگر می‌خواهید قد خود را در خانه اندازه گیری کنید، اما کسی در اطراف شما نیست که در این اندازه گیری به شما کمک کند، نگران نباشید. چندین روش وجود دارد که با استفاده از تجهیزات ساده، مانند یک متر خانگی و یا تجهیزات تخصصی سنجش قد، می‌توانید قد خود را به طور دقیق اندازه گیری نمایید. 

  Read More
 • فرق ماسک N95 با FFP2 در چیست؟
  فرق ماسک N95 با FFP2 در چیست؟
  139 بازدید پسندیدن

  امروزه بیماری‌های مسری و همه‌گیر مانند کووید-19 و آلودگی هوای شدید در برخی شهرهای بزرگ باعث شده است مردم به استفاده از ماسک روی بیاورند. برخی ترجیح می‌دهند از ماسک‌های حرفه‌ای مانند N95 یا FFP2 استفاده کنند تا محافظت بیشتری از خود در برابر ویروس و سایر آلاینده‌های هوا داشته باشند. لازم به ذکر است این دو ماسک شبیه بهم نیستند و تفاوت‌های بنیادینی دارند که با شناخت آنها می‌توانید انتخاب بهتری داشته باشید.

  Read More
 • انواع چراغ معاینه پزشکی را بشناسید
  انواع چراغ معاینه پزشکی را بشناسید
  27 بازدید پسندیدن

  استفاده از چراغ معاینه پزشکی در هر مطب و بیمارستانی برای ارائه روشنایی مناسب در طول معاینات پزشکی و جراحی‌های ساده و سرپایی ضروری است. شاید در وهله اول به نظر برسد این تجهیزات تنها یک روشنایی ساده هستند، اما عملکرد منحصر به فردی را در بخش‌های خاص بیمارستان و مطب پزشکان، از اتاق جراحی گرفته تا بخش‌های دیگر، ایفا می‌کنند. 

  Read More
 • نحوه بستن و باز کردن انواع گردنبند طبی
  نحوه بستن و باز کردن انواع گردنبند طبی
  75 بازدید پسندیدن

  گردنبند طبی معمولاً توسط بیمارانی که جراحی ستون فقرات گردنی انجام داده‌اند یا در این ناحیه دچار آسیب شده‌اند، برای بی حرکت کردن گردن استفاده می‌شود. این نوع ساپورت طبی هم حرکت گردن را محدود کرده و هم به کاهش درد کمک می‌کند. البته هنوز تردیدهایی وجود دارد که آیا استفاده از گردنبند طبی نسبت به حرکت‌های فعال اولیه گردن بهتر است یا خیر.

  Read More
 • وسایل اکسیژن تراپی را بشناسید
  وسایل اکسیژن تراپی را بشناسید
  78 بازدید پسندیدن

  اکسیژن در هوایی که تنفس می‌کنیم وجود دارد و برای زندگی انسان ضروری است. برخی از افراد مبتلا به اختلالات تنفسی نمی‌توانند به طور طبیعی اکسیژن کافی دریافت کنند، بنابراین، ممکن است آن‌ها به اکسیژن مکمل یا اکسیژن تراپی نیاز داشته باشند. افرادی که این روش درمانی را دریافت می‌کنند اغلب سطوح انرژی بالاتر، خواب ایده‌آل و کیفیت زندگی بهتری دارند.

  Read More
 • بهترین راه درمان سرفه در خانه
  بهترین راه درمان سرفه در خانه
  109 بازدید پسندیدن

  سرفه در واقع چیز خوبی است. طبق گفته متخصصین کلینیک مایو، این روش بدن شما برای پاکسازی راه‌های هوایی در پاسخ به یک عامل تحریک کننده خواهد بود. اما سرفه مداوم می‌تواند شما را تمام شب بیدار نگه دارد و به طور کلی روز شما را خراب کند. بنابراین قصد داریم بهترین روش‌های درمان سرفه در  خانه را به شما آموزش دهیم تا آرامش را به زندگی خود بازگردانید.

  Read More
 • از عوارض رانندگی طولانی مدت چه می دانید؟
  از عوارض رانندگی طولانی مدت چه می دانید؟
  27 بازدید پسندیدن

  رانندگی برای ساعات طولانی می‌تواند بر سلامت شما تأثیر بگذارد؛ به خصوص زمانی که در ترافیک گیر کرده‌اید و در ماشین خود نشسته‌اید، ممکن است مجبور شوید بیش از حد انتظار رانندگی کنید. از عوارض رانندگی طولانی مدت خطر ابتلا به برخی بیماری‌ها و اختلالات روحی است. خستگی رانندگی، عدم فعالیت بدنی، آلودگی هوا و غیره می‌تواند منجر به کمبود اکسیژن در بدن و در نتیجه سردرد، خستگی و سرگیجه شود.

  Read More
 • عوارض نشستن طولانی مدت پشت میز
  عوارض نشستن طولانی مدت پشت میز
  43 بازدید پسندیدن

  وقتی می‌نشینید، انرژی کمتری نسبت به زمانی که ایستاده‌اید یا در حرکت هستید مصرف می‌کنید. تحقیقات نشان داده است که عوارض نشستن طولانی مدت بر سلامتی شما تأثیر مستقیمی دارد. این عوارض عبارتند از چاقی، افزایش فشار خون، قند خون بالا، چربی اضافی بدن در اطراف کمر و سطح کلسترول ناسالم که سندرم متابولیک را تشکیل می‌دهند.

  Read More
 • آموزش نشستن صحیح روی صندلی
  آموزش نشستن صحیح روی صندلی
  40 بازدید پسندیدن

  آیا شغل شما هم مستلزم این است که 6 ساعت یا بیشتر در روز روی صندلی بنشینید؟ هنگام نشستن طولانی مدت به راحتی روی میز خم می‌شوید و فشار زیادی به ستون فقرات خود وارد می‌کنید. با این حال، وضعیت نامناسب نشستن روی صندلی اداری می‌تواند عوارض جانبی نه چندان خوشایندی ایجاد کند که عبارتند از تنش یا درد در گردن، کمر، زانوها و باسن، و گردش خون ضعیف. خبر خوب این است که می‌توانید این مشکلات احتمالی را با دانستن نحوه صحیح نشستن روی صندلی، ورزش و یک صندلی اداری مناسب برطرف کنید.

  Read More
Showing 1 to 20 of 361 (19 Pages)